Tunalı Mekanları

Tunalı Hakkında

Tunalı dediğiniz zaman ankara’daki tüm insanların hafızasında birşeyler uyandırabilir. Herkes tarafından bilinen ankaranın özel bu mevkiisi kavaklıdere semtinde yer alır. Kavaklıdere eskiden bölgede ki kavak ağaçları ve derenin yer almasından dolayı ismini burdan almıştır. Tarihinden bahsetmek gerekirse tunalı hilmi‘den ismini almıştır. Tunalı hilminin simgesi haline gelmiş olan Kuğulu park yerinde ise eskiden polonya büyükelçiliğinin bahceleri ve CENAP ailesinin evi yer alıyordu.

And ailesi tunalı hilminin kızının evlilikten sonra aldığı soyadırır. Tunalı hilmi Türkiyede ki olaylar sırasında cenevreye yerleştiğinde orda tanınmış bir ailenin kızıyla evlenmiştir. Daha sonra sevda isimli kızları dünyaya gelmiştir. Sevda yıllar sonra galatasaray lisesinde okumuş olan cenap and ile tanışır ve evlenme kararı alır. Evlenmeden sonra ise ankaraya yerleşme kararı alırlar ve tunalı hilmi bölgesinde kuğulu park’ın yerinde eve sahip olurlar. Çift bölgede şarap sektöründe büyük bir boşluk olduğunu görür ve semtin ismini taşıyan kavaklıdere şaraplarını üretime başlarlar. Sevda and’ın genç yaşta trafik kazasıyla ölümü sonrası kavaklıdere şarapları bir süre duraksama dönemine girer ve bu süreç içerisinde evleri devrolur ve şuan ki kuğulu park’ın temelleri atılmaya başlanır.

Tunalı sahip olduğu elit insanlardan oluşan lokasyonu ve ankarada’ki popülerliği ile bir çok dünya markasınıda cadde üzerinde mağazalarda toplamıştır. Bunun yanı sıra karum alışveriş merkezi ve sheraton hotel bölgeye büyük ün sağlamıştır. Tunalı’nın potansiyeli ile birlikte tunalı baştan sona bir iş merkezi haline gelmiş, ikamet olarak oturan insanların sayısı azalmıştır. Fakat bu durum bir çok sektörde tunalıyı gözde mekanları yeri haline getirmiştir. Tunalıda yer alan tüm eğlence, restaurant, fasıl, bar mekanları ve diğer tüm ofis işyerleri kısa zamanda büyük gelişme göstermiştir.

Tunalı Mekanlar

Tunalı hilmi ankara’nın merkezi konumunda bir lokasyonda yer aldığı için insanların genelde tercih ettiği bir noktadır. Ulaşım çok kolaydır, ankaranın merkezi bir noktasından tunalıya varış arabayla maksimum 15dk sürmektedir. Bunun yanı sıra sahip olduğu kaliteli mekanlar ve markalar insanları tunalıya çekmektedir. Mekanların AVM MALL gibi konsept değil de bir cadde boyunca uzanması ve kalabalığın arasında yer alması bu mekanları cezbedici kılmaktadır. Şimdi mekanları kategorilerine göre sizlere bilgi vermek istiyorum..

Tunalı Eğlence Mekanları

Tunalı hilmi her ne kadar tüm yaş kitlesine seslenirse seslensin, haftasonları özellikle gençlerin akımına uğramaktadır. Diğer tüm mekanların olduğu gibi en özel ve kaliteli eğlence mekanları burada toplanmıştır. Örneğin; sadece en özel şehir ve lokasyonlarda bulunan tektekçi bar ankara’da sadece tunalı bestekar sokakta yer almaktadır. Tunalının diğer eğlence mekanı pub ve barları ise bomonti, hayyami, twister, city, puhu, if performance hall, david people gibi bir çok mekan yer almaktadır. Bomonti şu sıralar gençlerin aklımına uğradığı trend bir mekandır. İsmini efes bomonti biradan alan mekanın tasarımı gerçekten ilgi çekici ve amerikanvari bir özellik taşımakta. Hayyami, ömer hayyam’dan esinlenerek hayyami ismini almış bir mekan. Özellikle binlerce çeşit şarap kültürünü size sunan mekan kaliteyi ve hizmeti sizlere sonuna kadar sunuyor. Bestekar sokakta yer alan hayyamiye mutlaka uğrayın şarabınızı ve italyan peynirlerinin lezzetini tatmadan gitmeyin. Puhu, twitter ve city gibi barlar ise size biraz daha uygun fiyatlı ve her kesimden insanın yer alabileceği bir konsept sunuyor. Her ne kadar haftasonları adım atılacak yer olmasada çoğu insan samimiyeti ve doğal ortamı sebebiyle bu mekanları tercih ediyor. Sadece bar kültürü değil fasıl ve meyhane kültüründe eğlence mekanlarınında bir numarası yine tunalı hilmi caddesi.. Tunalı Balıkçısı  cadde kenarında yer alan cadde manzarasına sahip ege yemeklerini hoş sohbetlerle yapabileceğiniz bir mekan. Müzikler yine ege yöresine ait. Balık ürünleri ve mezeler taze ve çok hoş. Rakı içmeyi seviyorsanız mutlaka özel mezeleriyle birlikte tunalı balıkçısını denemelisiniz. Size kısaca eğlence mekanları hakkında bilgi vermeye çalıştım, diğer makalelerimde ayrıntılı olarak her mekan için sizlere inceleme vereceğim..

Tunalı Restaurantları

Tunalının ne derece yerleşik bir alan olduğunu anlatmama gerek yok. İkamet eden insanların yanı ciddi rakamlara ulaşan ofis ve iş merkezi yer almakta. Bunlarla beraber binlerce çalışan insanın yemek ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor. Tunalı restaurantlarında öğle arası yer bulmanız çok güç çünkü çoğu insan mesai saatleri dahilinde öğle yemekleri yaklaşık aynı saatlerde.. Binlerce kişiye hizmet veren restaurantlar bu sayıya rağmen kalitelerinden ödün vermekten hizmete devam etmektedir. Bu yüzden insanlar hazır sipariş yerine restaurantlara giderek daha rahat hizmet ve servis ile birlikte yemeklerini yemektedir. Tunalı diyince akıla gelen ilk restaurant hiç şüphe yokki kebap 49′dur. Yıllardır bestekar sokak üzerinde hizmet veren kebap 49 gerçek Türk kebaplarını güzel hizmeti ve lezzetli yemeklerini 3 katlı restaurantında vermektedir. Tunalı özellikle Türk kültürü yemeklerini sizlere kaliteli hizmet anlayışıyla sunuyor.

Tunalı Güzellik Merkezleri

Cadde boyunca uzanan mağazalardan bahsetmiştik.. Tunalı hilmi güzellik sektörününde kalbini oluşturur nitelikte bir potansiyele sahiptir. Cadde üzerinde ki neredeyse her binanın bir katında güzellik salonu işleten insanlara bulabilirsiniz. Güzellik salonlarının A’dan Z’ye bir çok hizmeti hastaneye yada kiliniğe gitmenize gerek kalmadan hizmetinize sunmaktadır. Örneği kavitasyon teknolojisi ile incelme ve diğer ultrasound teknolojisini kullanan binlerce dolarlık cihazlar tunalı hilmi güzellik salonlarında bulunmaktadır. Tavsiye edebileceğimiz güzellik salonları arasında tunalı hilmi cadde üzerinde yer alan nehir güzellik salonu ve bestekar sokakta yer alan WOO Plus Güzellik salonuna ihtiyacınız var ise uğramanızı tavsiye ederiz.

İletişim Merkezleri ve Bankalar

Ankara’nın sosyal merkezi haline gelen tunalı, iletişim merkezlerinin ve bankaların insanların ihtiyacını karşılaması için cadde üzerinde konumlanmıştır. Hatta Turkcell’in tunalı hilmi cadde üzerinde 2 adet şubesi bulunmaktadır. İkisi arasında ki mesafe 900 metredir. Bunun yanı sıra diğer gsm şirketi vodafone ve avea’da cadde üzerinde şubelerinde hizmet vermektedir. Bunun yanı neredeyse bütün markaların şubelerini cadde boyunca görebilirsiniz.. Kuğulu parktan itibaren iş bankası ve sonrasında garanti ve diğer bankalar cadde boyunca insanlara hizmet vermektedir. Ayrıca bankaların genellikle özel bankacılık hizmetleri verdiği şubeleri tunalıdadır. Çünkü bir çok varlıklı müşteri tunalı ve civarında ikamet eden kesimdir. Bu yüzden tunalıdaki şubelerine tüm bankalar ayrıcalık gösterip özel hizmet ve destek kanalları oluşturmuşlardır.

Tekstil Firmaları

Tunalı hilmi boyunca gerek dünya çapında tanınan gerek butik olarak insanlara hizmet veren bir çok tekstil ve aksesuar firması bulabilirsiniz. Büyük markalar arasında; mango, united colors of benetton gibi bir çok dünya markasından alışveriş yapmanız mümkün. Bir çok farklı sektörde ki firmaların bir araya gelmesiyle tunalı hilmide bir mall’de bulunan mağazalar kadar potansiyele erişmiş durumdadır. Bu yüzden büyük markalar gün ve gün tunalı şubelerini açmaktadır.

Genel olarak tunalı hakkında bilgi vermeye çalıştım, gelecek yazılarımda data detaylı olarak mekan mekan gerektiği zaman sektörler hakkında incelemelerimi yazacağım. Bu süre zarfında tunalihilmi.com.tr adresimizde yer alan mekanlar hakkında yaşadığınız tecrübelerinizi, yaşanmışlıklarınızı ve tüm düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum. Tunalıhilmi.com.tr ekibi olarak çok yakında tüm mekanların nabzını tutan bir oluşum haline geleceğiz, şimdiden bize katılın ve gelecek eğlencelerin tadını çıkarın.

comments powered by Disqus